Wyprawka dla noworodka
Poniżej przedstawiamy listę, którą sporządziliśmy z myślą o nas samych. Zawiera ona te artykuły, które były niezbędne, ale także te, które bardzo ułatwiły codzienną opiekę nad naszym maluszkiem.
Prosty przepis: Jak zrobić dobrą herbatę?
Dobra herbata... W czasach pośpiesznie zalewanej herbaty w torebkach trudno czasami nawet wyobrazić sobie, że picie herbaty mogło kiedys być przyjemnością. Na szczęście do zrobienia dobrej herbaty nie trzeba ani godzin przygotowań, ani wysokich umiejętności kulinarnych.
UBRANKA (w rozmiarach 56 i 62)
Body 4 sztuki
Kaftaniki 4 sztuki
Koszulki 2 sztuki
Pajacyki 4-6 sztuk
Śpioszki 2 sztuki
Czapeczki 2 sztuki bawełnianych "po kąpieli"
(oraz 1 sztuka cieplejszej jeśli maluszek ma się urodzić w chłodniejszej porze roku)
Skarpetki 2-4 pary
Niedrapki 1-2 pary
Kombinezon jeśli wymaga tego pora roku
Sweter/bluza po 1 sztuce
SPANIE
Łóżeczko (drewniane lub/i turystyczne)
Materacyk
Ceratka pod materac
Prześcieradło z gumką (2 sztuki)
Kocyk (2 sztuki, w tym jeden grubszy)
Rożek (1 sztuka, najlepiej z wyjmowanym usztywnieniem kokosowym)
TRANSPORT
Fotelik samochodowy (najlepiej kubełkowy - może służyć jako kołyska dla malucha)
ZDROWIE I HIGIENA
Wanienka
Stelaż do wanienki
Termometr do wody
Chusteczki do pielęgnacji
Krem pielęgnacyjny
Spirytus do pępuszka
Jałowe gaziki
Płatki kosmetyczne
Patyczki kosmetyczne
Mydełko
Nożyczki do paznokci
Gruszka do oczyszczania noska
Termometr
Sól fizjologiczna
Szczotka do włosów
Woreczki na zużyte pieluchy
Pieluchy tetrowe
Pieluchy flanelowe
Pieluchy Newborn
Przewijak
Pokrowiec na przewijak
Proszek do prania dla dzieci
Ręcznik (2 sztuki)
KARMIENIE
Butelka
Szczotka do mycia butelek
Podgrzewacz do butelek
W książkach, czasopismach i Internecie znaleźć można całe mnóstwo zestawień, list i porad na temat rzeczy niezbędnych w wyprawce noworodka. Zapewne wielu rodziców dostaje zawrotu głowy gdy widzi z ilu pozycji większość z polecanych list się składa i z przerażeniem myśli o tym, jaki majątek na te wszystkie niezbędne rzeczy trzeba będzie przeznaczyć.
Otóż drodzy rodzice-bez paniki! Są rzeczy mniej i bardziej niezbędne, a wiele z nich jest też tak naprawdę...zbędna. Wiem co mówię - sama jestem mamą, sama przedzierałam się przez gąszcz internetowych i poradnikowych zestawień, czytałam opinie innych mam (i tatusiów też). Na tej podstawie powstała nasza własna lista i muszę przyznać, że nie było na niej rzeczy, która okazałaby się - krótko mówiąc - całkowitym niewypałem....Chciałabym, aby ta lista posłużyła jeszcze wielu innym młodym rodzicom, a poniżej zawarte informacje pomogły w podejmowaniu decyzji zakupowych.
Ale zacznijmy od początku.
Ubranka
Z praktycznego punktu widzenia, ubranka, oprócz tego, że powinny być ładne i najlepiej bawełniane, powinny również ułatwiać życie niewprawnym jeszcze rodzicom noworodka. Najlepiej sprawdzają się body całkowicie rozpinane, albo przynajmniej rozpinane na ramieniu, tak aby nie trzeba było na siłę przeciskać małej główki przez za mały otwór. Body to tak w ogóle dobry pomysł pod śpiochy, do spodenek, półśpiochów czy rajstop - plecki są zawsze zakryte, nic się nie zawija, roluje, nie odgniata na jakże przecież delikatnej skórce noworodka. Kolejnym genialnym według mnie pomysłem są pajacyki - najlepiej z obiema całkowicie rozpinanymi nogawkami - bardzo przydatne do spania w nocy bo i łatwo dzieciaczka przewinąć w razie potrzeby nocą, kiedy samemu jest się półprzytomnym. Proponuję więc postawić na ubranka, które mają zapięcia w kroku, przy szyi, a jeszcze lepiej - są cale rozpinane. Z czasem nabiera się wprawy, nie czuje się już lęku przed każdym podniesieniem czy obróceniem dzieciaczka, ale początkowo to naprawdę spore ułatwienie.
Dość problematyczne - przynajmniej w naszym przypadku było używanie czapeczek bawełnianych - tzw. "po kąpieli". Tak naprawdę użyliśmy takiej tylko raz - przy wypisie ze szpitala - bo takie były szpitalne wymogi - pod czapeczką cieplejszą (synek urodził się w grudniu) musiała być czapeczka bawełniana. Podobnie było z rękawiczkami - niedrapkami - akurat szpital, w którym odbywał się poród stosował metodę zawijania w rożki, więc rączki dzidziusia były schowane i nie miał on możliwości podrapać się. Niedrapek użyliśmy tylko pierwszego dnia pobytu w domu, zanim zdobyłam się na odwagę i pierwszy raz drżącymi dłońmi obcięłam synkowi pazurki (nie robi się tego w szpitalu ze względu na ryzyko, że przy ewentualnym skaleczeniu dziecko mogłoby zarazić się np. jakimiś bakteriami.
Spanie
Wielu rodziców ma dylemat jakie łóżeczko kupić dla swojej pociechy. My z wielu powodów zdecydowaliśmy się na łóżeczko turystyczne, co okazało się strzałem w dziesiątkę, szczególnie gdy synek zaczął wstawać i tracić równowagę obijając się o boki łóżka. Dodatkowym atutem jest możliwość błyskawicznego złożenia łóżeczka turystycznego gdy potrzeba miejsca albo gdy udajemy się w podróż. Ważne jest jednak żeby takie łóżeczko miało regulowany poziom materaca w postaci specjalnego podwieszanego dna. Do takiego łóżeczka - żeby dziecko miało zdrowy kręgosłup - trzeba dokupić materacyk - taki jak do zwykłego łóżeczka drewnianego. Na temat materacy nie będę się tu rozpisywać - jest wiele różnych rodzajów - my zdecydowaliśmy się na gryczano - kokosowo - piankowy i bez zarzutów służy nam już ponad rok.
Kąpiel
Zakup wanienki jest raczej rzeczą oczywistą - pojawia się natomiast pytanie - gdzie tę wanienkę ustawiać do kąpieli. I tutaj idealnym rozwiązaniem jest stelaż. Pewnie wielu rodziców obecnych i przyszłych powie teraz, że można na krzesełkach, na podłodze... Owszem - można - ale dla zdrowia własnego kręgosłupa i dla bezpieczeństwa dziecka również - stelaż to idealny wynalazek, a jego koszt nie jest aż tak duży. Jak kąpiel to temat temperatury wody i tego czym ją mierzyć. Termometr do wody owszem przydaje się, ale przez pierwszych kilka dni. Potem już intuicyjnie wiemy i ręką sprawdzamy czy temperatura jest odpowiednia.
Pielęgnacja
Ważnym elementem noworodkowej wyprawki są kosmetyki. Przede wszystkim krem na odparzenia oraz krem pielęgnacyjny. Ten pierwszy stosujemy gdy pupa dziecka się zaczerwieni. Dostępne na rynku kremy tego typu zawierają cynk, który tworzy warstwę ochronną i uniemożliwia docieranie wilgoci z pieluszki do skory dziecka, przez co podrażniona wcześniej skóra ma szanse się wyleczyć. Jeśli natomiast chodzi o oliwki i balsamy do ciała. My początkowo smarowaliśmy synka oliwką po kąpieli - włącznie z główką. Ale położna, która była u nas z wizytą środowiskową podpowiedziała, że można dodać parę kropli oliwki do wanienki i dzidziuś będzie natłuszczony, a nie ociekający oliwką. Nie stosowaliśmy żadnych balsamów ani kremów do skóry.
Ważnym elementem pielęgnacji noworodka jest oczyszczanie noska. Można skorzystać z tradycyjnych gruszek, ale szczerze mówiąc nawet nie próbowałam. Za to zaopatrzyliśmy się w świetne urządzenie do oczyszczania Frida. Godne polecenia.
Pieluchy
Od samego początku planowaliśmy używanie pieluszek jednorazowych, a do tego skusiliśmy się na zakup woreczków na zużyte pieluchy (bez pojemnika), dzięki którym nie musieliśmy z każdą kupką biegać do śmietnika blokowego. Pieluchy tetrowe przydawały się natomiast jako ściereczki do wycierania buzi, do podkładania pod buzię gdy dziecko trzymane było do odbicia, do przykrycia w cieplejsze dni czy w końcu do podłożenia przy przewijaniu poza domem czy przy ważeniu i mierzeniu u lekarza. A jeśli mowa o przewijaniu to muszę tu wspomnieć o przewijaku. Nasz przewijak był dodatkiem do łóżeczka turystycznego i fantastycznie się sprawdził, tym bardziej że mieliśmy możliwość umiejscowienia go w łazience, na blacie przy umywalce, obok wszelkich niezbędnych przyborów kosmetyczno - higienicznych (do tej pory tam leży i służy a synek ma już 14 miesięcy!).
Jak widzicie drodzy rodzice majątku wydawać nie trzeba, kupować różnych dziwnych urządzeń naraz także nie - zaopatrzcie się w konieczne minimum ewentualnie kilka może nie niezbędnych, ale za to użytecznych rzeczy, a z czasem sami dojdziecie do wniosku, co jeszcze jest Wam potrzebne oraz czego na szczęście nie kupiliście bo byłoby tylko dodatkowym wyposażeniem mieszkania!
Justyna Jucha
www.swiatbobasa.com.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz